Bezpieczeństwo ma nieocenione znaczenie. Niestety, jak pokazują smutne przykłady z ostatnich lat, jego zapewnienie jest niekiedy bardzo trudne. Nasilający się terroryzm i inne ataki wymierzone w duże grupy zgromadzonych ludzi skłaniają nas do głębszego zastanowienia się nad światem, w którym żyjemy. Na szczęście istnieją innowacyjne narzędzia, które pozwalają zniwelować nieustające poczucie zagrożenia.
Mowa m.in. o bramkach do wykrywania metalu, które mają swoje zastosowanie w wielu sytuacjach. Czym się charakteryzują? I na jakiej zasadzie działają? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Bramkowe wykrywacze metali – jak działają?
Bramki do wykrywania metali bazują najczęściej na technologii VLF, czyli Very Low Frequency. Ich sercem jest obudowa, która skrywa cewkę nadajnika i cewkę odbiornika. Pierwsza z nich, czyli cewka nadajnika generuje sygnał, który jest odbierany przez drugi element – cewkę odbiornika. Jeśli na drodze wysyłanego sygnału znajdzie się jakaś przeszkoda, czyli jeśli pole elektromagnetyczne zostanie zakłócone przez metal, system wysyła jasną informację o zagrożeniu. Komunikat ten przybiera zazwyczaj formę wizualną i akustyczną, dzięki czemu pozwala na szybką reakcję ochrony obiektu.
Należy podkreślić, że bramki do wykrywania metalu działają wykorzystując dwustronną technologię nadawczo-odbiorczą, co wymaga tego, aby żadne ze źródeł elektromagnetycznych tj. domofony, sprzęt radiowy, silniki dużej mocy itp., nie znajdowały się w odległości bliższej niż jeden metr od urządzenia.
Bramkowe wykrywacze metali możemy podzielić na następujące rodzaje:
- wykrywacze wewnętrzne i zewnętrzne,
- wykrywacze do zabudowy na stałe oraz przenośne,
- wykrywacze wbudowane w przejścia automatyczne (drzwi obrotowe, śluzy) lub wolnostojące,
- wykrywacze jednostrefowe i wielostrefowe.
Co ważne, istnieje możliwość dokładnego wyregulowania czułości bramki tak, by nie reagowała ona na drobne przedmioty, takie jak monety, czy zamek przy ubraniu. Warto też podkreślić, że korzystanie z bramki do wykrywania metalu nie stanowi zagrożenia dla naszego życia i zdrowia. Nie jest też przeszkodą dla osób z rozrusznikiem serca, kobiet w ciąży, czy małych dzieci. Kontakt z urządzeniem trwa około jednej do dwóch sekund, a więc jest bardzo krótkotrwały.
Gdzie wykorzystywane?
Bramkowe wykrywacze metali są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonych osób. Propozycje te są niezastąpione w czasie kontroli osób w obiektach, takich jak obiekty wojskowe, lotniska, zakłady karne, areszty śledcze, sądy czy nawet niektóre zakłady pracy. Mają również coraz szersze zastosowanie podczas organizowania imprez masowych.
Wielofunkcyjne rozwiązania
Bramki do wykrywania metalu do nowoczesne urządzenia, które posiadają wiele funkcji dodatkowych. Niektóre z nich to m.in. liczba stref detekcji, wskaźniki stref w kolumnach lub panelu górnym (bądź wyniesionym), rozróżnianie metali żelaznych i nieżelaznych, autokalibracja, zliczanie przechodzących osób, odnotowywanie kierunku przejścia, tworzenie statystyki detekcji, ochrona konfiguracji hasłem lub kluczem, współdziałanie z WiFi, zdalna konfiguracja, nadzór i wizualizacja, zasilanie buforowe, a także akumulatory wbudowane w bramkę lub dostępne, jako osobne elementy.
Dzięki swojej funkcjonalności wykrywacze mogą wspierać działania prowadzone w punktach kontroli osób. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że:
- wykrywacze posiadają funkcję autokalibracji, co oznacza, że dostosowują progi detekcji do warunków, w jakich są uruchamiane,
- wykrywacze metali umożliwiają zdalne zarządzanie, konfigurację, analitykę, synchronizację poprzez moduły komunikacyjne,
- wykrywacze mogą być podłączane w różny sposób, przy czym większość urządzeń dostępnych na rynku umożliwia montaż zarówno od dołu, jak i od góry.
O czym pamiętać?
Decydując się na zakup bramki do wykrywania metalu warto zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jakie przedmioty mają być wykrywane, a jakie nie?
- Jak ma wyglądać zakres ustawień wykrywania?
- Czy wymagana jest dokładna lokalizacja strefy z wykrytym przedmiotem?
- Czy istnieje możliwość ustawień każdej ze stref detekcji niezależnie od siebie?
- Z jaką szybkością będą przemieszczać się zgromadzone osoby?
- Czy zasilacz powinien działać nieprzerwanie nawet w przypadku zaniku zasilania podstawowego z sieci energetycznej?
W naszej ofercie bramek do wykrywania metalu znajdziesz takie modele jak: bramka do wykrywania metalu 33 strefy oraz bramka do wykrywania metalu na 18 stref. Urządzenia te nadają się do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, pod warunkiem, że miejsce to będzie zadaszone. Miejsce ich instalacji musi być gładkie i stabilne, aby wykonywany pomiaru był jak najbardziej wiarygodny.
W ofercie firmy CartPoland znajdują się również ręczne wykrywacze metalu. Jest to podręczne urządzenie, które umożliwi osobom kontrolującym sprawdzenie, czy osoba wchodząca do obiektu nie posiada niebezpiecznych, metalowych elementów. Urządzenie jest zasilane na baterie, więc eliminuje konieczność stałego podłączenia do energii elektrycznej. Jednak proces kontroli ludzi znacznie się wtedy wydłuża niż w przypadku bramek do wykrywania metalu.